Wycieczka Auschwitz-Birkenau-9.11.2023

 

W dniu dzisiejszym odbyła się prawdziwa lekcja historii. Klasy 7 i 8 udały się do byłego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Na tę niecodzienną lekcję wyruszyliśmy skoro świat. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik. Samo zwiedzanie zajęło nam prawie 3 godziny.

Obóz koncentracyjny został utworzony  przez Niemców w połowie 1940 r. na terenie koszar wojskowych w Oświęcimiu. Pierwsze transporty pojawiły się w czerwcu 1940 r. Ponad 700 pierwszych więźniów przekonało się , że wcale nie trafili do lepszego świata jak im oznajmiono, lecz do obozu pracy, gdzie głód, choroby, zniewolenie i dehumanizacja człowieka była na porządku dziennym, a praca wykonywana ponad siły wcale nie daje wolności. Po dwóch latach obóz rozpoczął masową likwidację ludzi narodowości żydowskiej  (i nie tylko, Polacy też tam ginęli) i od tego momentu stał się obozem zagłady. Łącznie zginęło w nim milion osób z 23 krajów różnych narodowości, w większości Żydów. 

Auschwitz-Birkenau to pomnik czarnych kart historii, jednak warto go odwiedzić przynajmniej raz w życiu, aby ocalić od zapomnienia tych, którzy tam spoczywają w bezimiennych mogiłach. Warto nadmienić, że symbol planowanego ludobójstwa Żydów został wpisany na listę UNESCO w 1979 r.. 

Zapraszamy do galerii TUTAJ