Wyjazd do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie 23.02.2024

W zeszłym tygodniu klasy 4-6 pojechały do Planetarium Śląskiego w Chorzowie. Była to wycieczka edukacyjna. Celem było poznanie i zrozumienie zagadnień związanych z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią. 

Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. W 2018 roku rozpoczął się proces przebudowy i modernizacji, który zakończono cztery lata później. Jest to obecnie jedno z najnowocześniejszych parków nauki na świecie.

Po przybyciu na miejsce obejrzeliśmy film „Exlorer”, poczuliśmy się jak pasażerowie statku kosmicznego. Wrażenia były niesamowite, wygodne siedzenia i doskonała akustyka zrobiły swoje.  Wykład dotyczył Kopernika i Keplera, jego trzech praw fizyki, które umożliwiają dzisiejszym astronomom obliczanie drogi do stacji kosmicznej. Następnie zostaliśmy podzieleni na 10-osobowe grupy. Każda grupa miała swojego przewodnika, który fascynująco opowiadał. Na początku poznaliśmy czym są ruchy tektoniczne płyt i jak te ruchy wpływają na pogodę na naszej planecie. Następnie podziwialiśmy sejsmografy, które były używane dawno temu i takie współczesne, całkowicie digitalne. Mogliśmy wytworzyć wiatr za pomocą wentylatora i deszcz. Byliśmy w pomieszczeniach, gdzie była symulacja różnych klimatów na naszej planecie. W pomieszczeniu o klimacie arktycznym było nam bardzo zimno, ale zaraz przeszliśmy do klimatu umiarkowanego, gdzie było całkiem przyjemnie. Następnie weszliśmy w klimat subsaharyjski- było bardzo gorąco, ale sucho. Najgorzej wspominamy klimat tropikalny, nie dość, że było gorąco, to w kilka minut zaczął z nas kapać pot, taka była wielka wilgotność. Obejrzeliśmy jak powstaje tornado, a przewodniczka opowiadała, jak należy się zachować w przypadku takiego zjawiska. Wisienką na torcie był pobyt w pokoju, gdzie dokonywano symulacji trzęsienia ziemi. Najbardziej odczuliśmy trzęsienie planety jakie miało miejsce na Alasce w 1964 r.

Co niektórzy chcieli skorzystać z symulatora lotów, niestety ta usługa była dodatkowo płatna i konieczna była obecność rodzica.

Z pewnością był to wartościowy wyjazd i dobrze spędzony czas. Naprawdę warto odwiedzać takie miejsca, jesteśmy bogatsi o nowa wiedzę i doświadczenia.