Wadowice – miasto Papieża Polaka

W piątkowy poranek uczniowie naszej szkoły pojechali do Wadowic. Wycieczkę zorganizowała pani Daniela Stiebler, a jej celem było zwiedzenie miasta, w którym urodził się papież Karol Wojtyła.

Uczniowie byli w Muzeum Jana Pawła II, w kościele, do którego uczęszczał jako chłopiec, mieli czas na zakup pamiątek i kremówek papieskich.

W drodze powrotnej wstąpili również do Kalwarii Zebrzydowskiej.Zapraszamy do galerii TUTAJ http://www.tb-credit.ru/microkredit.html

10 thoughts on “Wadowice – miasto Papieża Polaka
  1. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images. Maybe you could space it out better?

2. Simply want to say your article is as surprising. The clearness in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding work.