Bezpieczne Wakacje 2014

Drodzy Nauczyciele Drodzy Uczniowie.

Wraz z zakończeniem roku szkolnego nadszedł się czas, na który czekaliście cały rok – wakacje. Przed Wami dwa miesiące odpoczynku i zabawy, pełne niezapomnianych przygód oraz wrażeń. Po wielu miesiącach nauki i wytężonej pracy należy Wam się wytchnienie.Pamiętajcie jednak, że podczas wypoczynku, chociaż możecie zapomnieć o nauce i innych obowiązkach szkolnych, nie możecie zapomnieć o Waszym bezpieczeństwie.

Bez względu na to, gdzie będziecie spędzać te najwspanialsze dla Was dni w roku, pamiętajcie o tym, abyście w chwilach beztroskiego odprężenia byli czujni i uważni. Góry, morze, jeziora, czy zwykłe podwórko to miejsca ciekawe, ale nie zawsze w pełni bezpieczne. W razie zagrożeń i trudności pamiętajcie, że możecie zawsze liczyć na otaczających Was przyjaznych dorosłych – rodziców, opiekunów, przyjaciół. Pamiętajcie również, że nie tylko w czasie roku szkolnego, ale również w wakacje swoją pomocą służy Wam Rzecznik Praw Dziecka. Jeżeli dzieje się Wam krzywda, ktoś narusza Wasze prawa, boicie się o swoje bezpieczeństwo lub zdrowie, zawsze możecie liczyć na pomoc i skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Dziecka. Dziecięcy Telefon Zaufania działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15 – 20:00, ale przez 24 godziny możecie dzwonić i pozostawić wiadomość, przekazując nurtujący Was problem.

To Wasze zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze!

Szanowni Rodzice, Drogie Dzieci.

Wiele dzieci mieszkających na terenach wiejskich czas wolny od nauki spędzi w miejscu zamieszkania. My, dorośli, jesteśmy zobowiązani dbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo, zwracając ciągłą uwagę na konieczność prawidłowych zachowań, nie tylko dzieci, ale i wszystkich osób w otoczeniu pracy rolniczej, w pobliżu pracujących maszyn rolniczych, w miejscach wykonywania różnych czynności w gospodarstwie, w ruchu drogowym.

Spiętrzenie sezonowych prac zwiększa, niestety, ryzyko wypadków. Stosując się do „Zasad ochrony życia i zdrowia w gospodarstwie rolnym”, zachowując rozwagę i troskę o swych najbliższych, ochronimy ich i siebie przed ryzykiem wypadków.

Drodzy Rodzice, bezpieczeństwo i zdrowie Waszych dzieci zależy m.in. od zapewnienia im właściwej opieki w czasie, gdy będą Państwo zaabsorbowani pracą w trudnym okresie żniw i zbioru płodów rolnych.

Szanowni Rolnicy, zanim zostanie uruchomiony ciągnik, samochód, maszyna czy jakikolwiek sprzęt rolniczy, konieczne jest upewnienie się, że nie ma w pobliżu dzieci, zwłaszcza najmłodszych.

W gospodarstwie rolnym nie można powierzać dzieciom zajęć ponad ich wiek i możliwości psychofizyczne, takich, które stwarzają zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Dzieci nie mogą obsługiwać maszyn i urządzeń rolniczych, kierować ciągnikami, przebywać na ładunkach podczas transportu, wykonywać oprysków, obsługiwać zwierząt gospodarskich, wchodzić na maszyny, sterty, do wykopów, silosów.

Drogie Dzieci, Wasza zabawa musi być bezpieczna. Zawsze informujcie Rodziców, gdzie i jak chcecie się bawić.

Szanowni Rodzice organizując dzieciom czas wolny od zajęć szkolnych, proszę zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne oraz pamiętać, aby w trakcie zabaw i uprawiania sportów, korzystać z miejsc do tego przeznaczonych i uprawnionych. Powinny to być miejsca i obiekty odpowiednio przygotowane, na których można korzystać z fachowej opieki instruktorskiej.

Przypominam o zapewnieniu szczególnego bezpieczeństwa osobom przebywającym nad wodą. Jednocześnie należy pamiętać, aby sprzęt sportowy, z którego korzystają dzieci i młodzież był sprawny, a przede wszystkim dostosowany do umiejętności i wieku dziecka. Ważne jest, aby zaakcentować zasady bezpieczeństwa podczas nasilenia prac polowych i gospodarczych na wsi.

Wszystkim Państwu, młodzieży i dzieciom życzę udanego i bezpiecznego wypoczynku, wielu niezapomnianych i miłych wrażeń, zregenerowania sił i szczęśliwego powrotu z wakacji.

One thought on “Bezpieczne Wakacje 2014